Ansamblul “Arcanul”- localitatea Fundul Moldovei in vizita la scoala noastra

Din anul 1979 Scoala nr. 78 a fost declarata scoala de protocol fiind vizitata de numeroase delegatii din tara si de peste hotare, ale caror impresii au fost scrise in Cartea de Onoare a scolii.

Tot la nivelul scolii au fost organizate numeroase schimburi de experienta cu directori de scoli generale si de licee, cu profesori de matematica, cu invatatoare etc. In cadrul acestor intalniri au fost prezentate proiecte de manuale. Exemplificam in acest sens pe Florin Colceag care a prezentat proiectul manualului de matematica clasa a VI-a si pe profesoara Lorenczi Maria- autor al manualului de germana pentru clasa a VI-a.

Cel mai emotionant eveniment din viata scolii a fost a XXX-a aniversare de la infiintare- la data de 19 octombrie 1996, pentru toti participantii: fosti elevi, astazi studenti sau absolventi ai unor institute de invatamant superior si fosti profesori care si-au desfasurat meseria de dascali pe perioade mai scurte sau mai indelungate. Intr-o haina noua, in plin proces de modernizare, scoala isi primeste fostii elevi, intalnirile aniversare cu absolventii scolii devenind o traditie in ultimii 10 ani .