Proiect ECOTIC- Impreuna pentru un mediu mai curat

PROIECTUL ECOTIC

  • IMPREUNA PENTRU UN MEDIU MAI CURAT –

Anul 2012. Populatia Pamantului trece de pragul critic de 7 miliarde de oameni; aceasta inseamna un consum care a explodat in ultimele decenii, mai ales in zonele industrializate si dezvoltate.

Consumul inseamna pentru multi confort si o viata mai buna, insa pentru planeta inseamna si resurse secatuite. Multe rapoarte ale institutiilor internationale arata ca suntem intr-un moment critic, in care daca nu reusim sa educam felul in care consumam, pentru a deveni sustenabil pe termen lung, ne putem confrunta cu situatii severe.

Avem nevoie sa reciclam! Sa redam circuitului de productie si consum materiale si materii care au valoare: hartie, plastic, dar si computere, frigidere sau masini de spalat din care se pot recupera metale rare si pretioase.

Simplificand, prin reciclare dam o gura de aer planetei. Pentru ca in loc sa consumam din resursele inca disponibile, consumam din ceea ce deja a fost folosit. Mai putine deseuri, locuri de munca nou create, oameni mai responsabili si un viitor cu cer mai senin pentru copiii nostri.

Este important sa mentionam faptul ca reciclarea are un rol foarte important in protectia mediului luand in considerare faptul ca prin acest proces sunt recuperate substante care odata ajunse in mediul inconjurator afecteaza stratul de ozon si incalzirea globala, sanatatea umana, flora si fauna.